FT-63EP105
DigiKey Part Number
563-FT-63EP105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FT-63EP105
Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
1 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
FT-63EP105 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%