CT-6ETV105 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
1 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
CT-6ETV105
DigiKey Part Number
563-CT-6ETV105TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-6ETV105
Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CT-6ETV105 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.276" x 0.276" Face (7.00mm x 7.00mm)
Tolerance
±10%