UZR0G101MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 966
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 9,989
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,929
100 µF 4 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UZR0G101MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10097-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZR0G101MCL1GB
Description
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UZR0G101MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
84 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.156" (3.95mm)
Voltage - Rated
4 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C