UWZ1E220MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9996-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9996-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9996-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWZ1E220MCL1GB
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWZ1E220MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
38 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
57 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C