UWJ1C470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9790-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9790-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9790-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWJ1C470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWJ1C470MCL1GB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
58 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
87 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C