UWG0J470MCL1GB
DigiKey Part Number
493-9737-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9737-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9737-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWG0J470MCL1GB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWG0J470MCL1GB Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
47.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
95 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C