UVY2G3R3MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UVY2G3R3MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UVY2G3R3MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2G3R3MPD1TA
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVY2G3R3MPD1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
34 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
39.1 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C