UVR1J471MHD1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,235
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,047
Datasheet
In Stock: 779
In Stock: 499
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
In Stock: 844
Würth Elektronik
In Stock: 932
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 307
Image for UVR1J471MHD1AA is not available
UVR1J471MHD1AA
DigiKey Part Number
UVR1J471MHD1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1J471MHD1AA
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.35 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C