UVR1H220MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2,000
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3,632
Datasheet
Direct
Rubycon
Direct
Panasonic Industry
KEMET
Panasonic Industry
In Stock: 781
Similar
Similar
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1H220MDD1TD
DigiKey Part Number
493-6098-1-ND - Cut Tape (CT)
493-6098-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1H220MDD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1H220MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
190 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C