UVR1E101MED1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 27,737
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 308
Datasheet
Upgrade
In Stock: 38,608
Upgrade
Similar
Similar
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1E101MED1TA
DigiKey Part Number
UVR1E101MED1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1E101MED1TA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1E101MED1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
285 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C