UVR0J223MRD6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 108
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 0
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR0J223MRD6
DigiKey Part Number
493-1015-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR0J223MRD6
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR0J223MRD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.68 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C