UVK1V101MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2,088
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,608
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 625
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1V101MED1TD
DigiKey Part Number
493-12593-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12593-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1V101MED1TD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1V101MED1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
315 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C