UVK1J470MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 371
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 8,732
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 19,640
Rubycon
Rubycon
Würth Elektronik
In Stock: 809
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVK1J470MED1TD
DigiKey Part Number
493-12590-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12590-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1J470MED1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVK1J470MED1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C