UKW1E472MHD
DigiKey Part Number
493-10715-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1E472MHD
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1E472MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.36 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.714 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C