UKT0J223MHD
DigiKey Part Number
493-17857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKT0J223MHD
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UKT0J223MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.703 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C