UHW1V222MHD6TN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHW1V222MHD6TNCT-ND - Cut Tape (CT) UHW1V222MHD6TN-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHW1V222MHD6TN |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHW1V222MHD6TN Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 2.875 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 3.81 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |