UHE1J471MHD6
DigiKey Part Number
493-1647-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1J471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1J471MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
847.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.13 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
91 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C