UHE1J471MHD
DigiKey Part Number
493-1646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1J471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UHE1J471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
757.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.01 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
100 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C