UHD1A562MHD1TN
DigiKey Part Number
493-UHD1A562MHD1TNCT-ND - Cut Tape (CT)
UHD1A562MHD1TN-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD1A562MHD1TN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHD1A562MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.768 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.46 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C