UFW1A471MED1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 1,669
Datasheet
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFW1A471MED1TD
DigiKey Part Number
493-10972-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10972-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW1A471MED1TD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UFW1A471MED1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C