UBY1K471MHL1TN
DigiKey Part Number
493-17763-1-ND - Cut Tape (CT)
493-17763-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBY1K471MHL1TN
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 53mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBY1K471MHL1TN Models
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.14 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C