RNS1A101MDN1KX
DigiKey Part Number
493-7358-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7358-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNS1A101MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 21mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNS1A101MDN1KX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
21mOhm