LGU1J272MELZ
DigiKey Part Number
493-8443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1J272MELZ
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP TH
Detailed Description
2700 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU1J272MELZ Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3805 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C