LGGW6391MELA50 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 200
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 136
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Chemi-Con
In Stock: 198
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 144
Rubycon
Rubycon
In Stock: 115
390 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGGW6391MELA50
DigiKey Part Number
493-8210-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGGW6391MELA50
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGGW6391MELA50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0735 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C