BZT52C20
DigiKey Part Number
3372-BZT52C20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C20
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW