RB520S30YL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 273,717
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2,512
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
MCC (Micro Commercial Components)
onsemi
In Stock: 84
Torex Semiconductor Ltd
In Stock: 65
Diode 30 V 200mA Surface Mount SOD-523
RB520S30YL
DigiKey Part Number
1727-RB520S30YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-RB520S30YLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-RB520S30YLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB520S30YL
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 200 mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed