PSMN2R2-40PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 235
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2,177
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 634
Infineon Technologies
In Stock: 516
In Stock: 2,565
In Stock: 753
In Stock: 497
In Stock: 69
IXYS
In Stock: 50
IXYS
In Stock: 297
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 40 V 100A (Tc) 306W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN2R2-40PS,127
DigiKey Part Number
1727-4267-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R2-40PS,127
Description
MOSFET N-CH 40V 100A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8423 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
306W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.1mOhm @ 25A, 10V