PSMN2R0-60PSRQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 2,023
Datasheet
N-Channel 60 V 120A (Tc) 338W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN2R0-60PSRQ
DigiKey Part Number
PSMN2R0-60PSRQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN2R0-60PSRQ
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
192 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13500 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
338W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 25A, 10V