PMX100UNEZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMX100UNEZ |
Description | PMX100UNE/SOT8013/DFN0603-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 20 V 1.4A (Ta) 300mW (Ta), 4.7W (Tc) Surface Mount DFN0603-3 (SOT8013) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMX100UNEZ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±8V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 123 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 300mW (Ta), 4.7W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package DFN0603-3 (SOT8013) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 1A, 4.5V | Base Product Number |