PMV45EN2R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMV45EN2R |
Description | MOSFET N-CH 30V 4.1A TO236AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 4.1A (Ta) 510mW (Ta), 5W (Tc) Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PMV45EN2R Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.3 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Discontinued at DigiKey | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 209 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 510mW (Ta), 5W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-236AB |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 4.1A, 10V | Base Product Number |