PESD3V3C1BSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 144,327
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2,922,517
Datasheet
onsemi
Flip Electronics
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Rohm Semiconductor
5.5V Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
TrEOS ESD Protection for USB Type-C®
PESD3V3C1BSFYL
DigiKey Part Number
1727-2673-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2673-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2673-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3C1BSFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.5VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
0.2pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.5V