PESD2IVN24T-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 21,910
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,370
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
42V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
PESD2IVN24T-QR
DigiKey Part Number
1727-PESD2IVN24T-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2IVN24T-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2IVN24T-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2IVN24T-QR
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Applications
CAN
Capacitance @ Frequency
14pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)