PESD2CANFD24VU-QX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD2CANFD24VU-QX |
Description | TVS DIODE 24VWM 42VC SOT323 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 42V Clamp 2.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-323 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Capacitance @ Frequency 5.2pF @ 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TA) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 2 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max) | Package / Case SC-70, SOT-323 |
Voltage - Breakdown (Min) 25.5V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.6A (8/20µs) |