PESD12VS1UAF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,295
Datasheet
19V Clamp 22.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PESD12VS1UAF
DigiKey Part Number
1727-PESD12VS1UAFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD12VS1UAFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD12VS1UAFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD12VS1UAF
Description
TVS DIODE 12VWM 19VC SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
160pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22.5A (8/20µs)