PBLS6003D,115
DigiKey Part Number
1727-5706-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5706-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5706-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS6003D,115
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 60V 100mA, 700mA 185MHz 600mW Surface Mount 6-TSOP
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 5mA, 5V / 150 @ 500mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA, 100nA
Part Status
Active
Frequency - Transition
185MHz
Power - Max
600mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 700mA
50V, 60V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Resistor - Base (R1)
10kOhms
Supplier Device Package
6-TSOP
Resistor - Emitter Base (R2)
10kOhms