PBLS1503Y,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 118,943
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 175,594
Datasheet
Rohm Semiconductor
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 15V 100mA, 500mA 280MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP
PBLS1503Y,115
DigiKey Part Number
1727-5688-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLS1503Y,115
Description
TRANS PREBIAS 1NPN 1PNP 6-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
30 @ 5mA, 5V / 150 @ 100mA. 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA, 100nA
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
280MHz
Power - Max
300mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100mA, 500mA
50V, 15V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Resistor - Base (R1)
10kOhms
Supplier Device Package
6-TSSOP
Resistor - Emitter Base (R2)
10kOhms