MM5Z6V2T5GF
DigiKey Part Number
1727-MM5Z6V2T5GFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-MM5Z6V2T5GFCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-MM5Z6V2T5GFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z6V2T5GF
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
300 mW