74LVC240APW,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 74LVC240APW,118 |
Description | IC BUFF 1.2V/3.6V 20-TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 74LVC240APW,118 Models |
Category | Output Type 3-State |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Current - Output High, Low 24mA, 24mA |
Series | Voltage - Supply 1.2V ~ 3.6V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Logic Type Buffer, Inverting | Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |