74LVC240AD,112 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 935
Datasheet
Similar
Flip Electronics
In Stock: 59,400
Datasheet
Similar
Flip Electronics
In Stock: 66,000
onsemi
In Stock: 470
Rochester Electronics, LLC
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
Parametric Equivalent
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-SO
74LVC240AD,112
DigiKey Part Number
74LVC240AD,112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC240AD,112
Description
IC BUFF 1.2V/3.6V 20-SO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
1.2V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)