74LVC1G32GS,132
DigiKey Part Number
1727-74LVC1G32GS,132TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74LVC1G32GS,132CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74LVC1G32GS,132DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LVC1G32GS,132
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP 6XSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
OR Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT1202 (1x1)
Category
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Mfr
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 0.8V
Series
Input Logic Level - High
1.7V ~ 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4ns @ 5V, 50pF
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Logic Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
6-XSON, SOT1202 (1x1)
Number of Inputs
2
Package / Case
6-XFDFN
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V