NHD-3.5-640480EF-MSXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-3.5-640480EF-MSXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-640480EF-MSXP-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, MIPI 3.5" (88.90mm) 640 x 480 (VGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-3.5-640480EF-MSXP-CTP Models
Category
Viewing Area
71.08mm W x 53.56mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
640 x 480 (VGA)
Interface
I2C, MIPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
FL7703NI
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)