NHD-2.7-12864WDW3M-CTP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-2.7-12864WDW3M-CTP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NHD-2.7-12864WDW3M-CTP |
Description | GRAPHIC DISPLAY OLED WHITE 2.7" |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Capacitive Graphic LCD Display Module White OLED - Passive Matrix 8-Bit, Parallel, I2C, SPI 2.7" (68.58mm) 128 x 64 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NHD-2.7-12864WDW3M-CTP Models |
Category | Viewing Area 63.31mm W x 32.59mm H |
Manufacturer Newhaven Display Intl | Backlight Without Backlight |
Packaging Box | Dot Pixels 128 x 64 |
Part Status Active | Interface 8-Bit, Parallel, I2C, SPI |
Display Type OLED - Passive Matrix | Controller Type SSD1322 |
Touchscreen Capacitive | Graphics Color White |
Diagonal Screen Size 2.7" (68.58mm) |