NHD-1.5-240240AF-CSXP
DigiKey Part Number
757-NHD-1.5-240240AF-CSXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.5-240240AF-CSXP
Description
1.5 SQUARE IPS TFT HIGH BRITE BL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) Parallel, 8-Bit, SPI 1.5" (38.10mm) 240 x 240
Category
Viewing Area
29.72mm W x 29.62mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
240 x 240
Part Status
Active
Interface
Parallel, 8-Bit, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7789VI
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
1.5" (38.10mm)