EVT-S14BK-TA
DigiKey Part Number
4601-EVT-S14BK-TA-ND
Manufacturer
RETYZ
Manufacturer Product Number
EVT-S14BK-TA
Description
CBL TIE RELEAS BLACK 50LB 1.167'
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Releasable Black 3.40" (86.36mm) 0.220" (5.60mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Width
0.220" (5.60mm)
Manufacturer
RETYZ
Length - Actual
1.167' (355.60mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Wire/Cable Tie Type
Standard, Releasable
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
14"
Color
Black
Bundle Diameter
3.40" (86.36mm)