STDCSW5-16M
DigiKey Part Number
644-STDCSW5-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCSW5-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCSW5-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCSW5-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±15ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±25ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)