CS06655-16M
DigiKey Part Number
644-CS06655-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-CS06655-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-CS06655-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS06655-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)