MBR40040CT
DigiKey Part Number
1913-MBR40040CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR40040CT
Description
DIODE MOD SCHOTT 40V 200A 2TOWER
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 200A Chassis Mount Twin Tower
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR40040CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 100 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Twin Tower
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
Twin Tower
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200A