LM385MX-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LM385MX-2.5/NOPB-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM385MX-2.5/NOPB
Description
LM385-2.5-N MICROPOWER VOLTAGE R
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±3% 20 mA 8-SOIC
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
National Semiconductor
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Packaging
Bulk
Current - Cathode
20 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Output
20 mA
Base Product Number
Tolerance
±3%