UVQ-48/2.5-D24NB-C
DigiKey Part Number
UVQ-48/2.5-D24NB-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVQ-48/2.5-D24NB-C
Description
DC DC CONVERTER 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 2.5A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVQ-48/2.5-D24NB-C Models
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.50" H (58.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
2.5A