SPM25-050-D48N-C
DigiKey Part Number
811-2915-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM25-050-D48N-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 5A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPM25-050-D48N-C Models
Category
Power (Watts)
25 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
5A